Prosty sprzęt, a cieszy. Czyli dlaczego warto robić ćwiczenia z piłką gimnastyczną.
Nie trzeba mieć nie wiadomo jakiego sprzętu, by dobrze poćwiczyć. Czasami wystarczy prosty sprzęt, jakim jest piłka gimnastyczna aby dać sobie w kość. Dodatkowo piłka jest łatwo dostępna i tania, np. w Decathlonie dostaniesz ją za 35 zł.
Historia piłki gimnastycznej jest dość skomplikowana. Piłkę stworzył Włoch Aquilino Cosani w latach 60tych, a pierwsze wykorzystanie medyczne zawdzięcza fizjoterapeutce Mary Quinton, która pracowała w Szwajcarii. Coraz szersze zastosowanie piłki w tym kraju, spowodowało że często nazywana jest” swiss ball”.
Przez długi czas kojarzona była tylko z ćwiczeniami w ramach rehabilitacji czy korekcyjnymi. Kształt piłki sprawia, że proste ćwiczenia angażują więcej mięśni, niż te robione na stabilnym podłożu. Piłkę można kupić w różnych rozmiarach, fakturach czy kolorach.
Ćwiczenia z piłka gimnastyczną to znakomity trening na mięśnie głębokie. Poprawiamy naszą równowagę. Mimo, że piłka wygląda „sympatycznie”, pozwoli nam nieźle się zmęczyć.
A więc do dzieła. Mamy już piłkę i co teraz? To jak wykorzystasz piłkę zależy tylko i wyłącznie od Twojej inwencji.
Ale na początek kilka moich propozycji na ćwiczenia z piłką gimnastyczną.
1. przenoszenie piłki – nogi ręce
Ostatnio jedno z moich ulubionych ćwiczeń, które angażuje cały brzuch, czyli zarówno górna jak i dolną jego część. Przenosząc piłkę z rąk między nogi, i odwrotnie, pamietajmy o oderwaniu łopatek od podłoża, a także by w fazie gdy nogi i ręce zbliżają się do podłogi, nie odrywać odcinka lędźwiowego od podłogi.
2. klasyczne brzuchy na piłce

3. grzbiety

4. przyciąganie piłki pod brzuch

5. przesuwanie piłki pod pośladki

6. wznosy jednej nogi na piłce

7. wznosy bioder w podporze
Kolejnym bardzo fajnym ćwiczeniem są wznosy bioder na piłce. Ćwiczenie przypomina trochę przyciąganie piłki pod brzuch. Różnica jest taka, że w przypadku wznosów mamy cały czas ugięte nogi.
8. wypad z nogą na piłce
9. pompki na piłce
Ostatnio mocno katowane przeze mnie ćwiczenie, w wersji z wąsko ustawionymi rękoma. Wiem, jest ciężkie. Ale nie chodzi o to, żeby zrobić 20 pod rząd przy pierwszym podejściu. Rób po 2-3. Tyle ile dasz radę, zachowując poprawna technikę.
10. plank
Mam nadzieje, że znalazłaś kilka pomysłów na ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Bądź kreatywna i nie ulegaj schematom. No i pamiętaj #notimetobefit nie istnieje.
Już niedługo kolejne wpisy odnośnie sprzętu, więc zapisz obserwuj mnie na bieżąco na Facebooku.
Mój poprzedni tekst z przeglądem sprzętów do ćwiczeń, znajdziesz tutaj.