Wyobraź sobie sytuację. Siedzisz na kanapie i nagle zaczyna boleć Cię brzuch. Jest to silny ból po prawej stronie w dolnej okolicy brzucha. Ból nie ustępuje. Co robisz? Idziesz do lekarza? A może zaczynasz szukać w Internecie? Diagnozujesz u siebie zapalenie wyrostka. Znajdujesz w Internecie, jak wyglada operacja, i prosisz koleżankę, żeby przeprowadziła zabieg? Wiem popłynęłam. Ale większość z nas powie NIE. Idę do lekarza.
To dlaczego, gdy zaczynasz ćwiczyć nie idziesz do specjalisty?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ćwicząc nieprawidłowo prosi się o kłopoty. Nieprawidłowe wzorce jakich się uczymy przekładamy na życie codzienne.
Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem?
Dwa lata temu kończyliśmy budowę domu. Wybraliśmy kuchnię z Ikea, która doskonale wpasowała się w nasze wnętrze. Wszystko sobie zaprojektowałam w sklepowym planerze. Z moich wyliczeń wychodziło, że tylko w 4 miejscach trzeba będzie przyciąć. Meble tej firmy nie są trudne do skręcenia. Mogłabym to z mężem zrobić. Zamontować wszystkie szafki, blaty, zlew, piekarnik, płytę, mikrofalę. No moglibyśmy. Jakby to wyszło? Mogłoby skończyć się to małą katastrofą. Tak samo sprawa się ma z ćwiczeniami. Jeżeli zaczynasz ćwiczyć, popełniasz podstawowe błędy przy wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń, albo po tygodniu, dwóch zaczyna Cię boleć, nie wstydź się skorzystać z usług trenera. W Polsce nadal istnieje przekonanie, że trener personalny to jest tylko dla bardzo bogatych osób. Poza tym każdy umie ćwiczyć, a sport to zdrowie, więc na pewno dam sobie radę. Po pierwsze usługi trenera stają się coraz tańsze. Już za 100 zł za trening, możesz znaleźć dobrego trenera, który zadba nie tylko o to żebyś fajnie wyglądała, ale również o twoją sprawność.
No właśnie, do czego w ogóle potrzebny Ci trener?
- głównym zadaniem trenera jest nauczenie Ciebie poprawnej techniki. Istnieje 7 wzorców ruch, które musisz bezwzględnie znać, aby ćwicząc nie robić sobie krzywdy plus móc wykorzystywać je w życiu codziennym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ruchy wykonywane na siłowni, wykonujemy wielokrotnie, każdego dnia.
- stworzy plan treningowy, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb i który będzie ewaluował wraz z Twoimi postępami,
- dobry trener powinien pracować nad Twoimi ograniczeniami. Będzie pracował nad obszarami Twojego ciała, które utrudniają Ci wykonywanie poprawnie poszczególnych ćwiczeń, np. jeżeli nie możesz zejść nisko w przysiadzie, przyczyną może być ograniczenie w stawie skokowo-golewniowym, które możesz naprawić pracując na mięśniach i torebkach stawowych.
- trener będzie Cię motywował, gdy będziesz już u kresu sił, ale przy tym zwróci Ci uwagę na odchylenia od poprawnej techniki. Nie sztuką jest zrobić 15 burpees. Sztuką jest zrobić ostatni poprawnie. Czasami gdy ćwiczymy sami, lub w grupie nawet nie wiemy o tym, że nasza technika jest daleka od ideału.
- gdy boli, powie Ci do jakiego specjalisty iść. Trener personalny musi posiadać wiedzę, która pozwoli Ci żyć bez bólu. Musi wiedzieć, kiedy i do kogo Cię skierować, aby wyeliminować źródło bólu. Dobry trener współpracuje z fizjoterapeutą, ortopedą, masażystę, dietetykiem czy endokrynologiem.
- trener powinien Ci dać wskazówki jak się poprawnie odżywiać lub stworzyć dietę dedykowaną właśnie TOBIE.
Ok, wiesz już że chcesz ćwiczyć z trenerem. Ale jak znaleźć tego najlepszego?
Na co zwrócić uwagę wybierając trenera personalnego?
- opinie w Internecie, wśród znajomych. Pytaj o opinię koleżanki, rodzinę, szukaj na portalach.
- przepytaj trenera pod kątem anatomii. Nawet jeżeli nie znasz się na anatomii, spytaj się o ćwiczenia na np. rozciągnięcie grupy kulszowo-goleniowej, czyli mięśni znajdujących się w tylnej części uda – mięsień dwugłowy, półścięgnisty i półbłoniasty. Dobry trener musi znać podstawy anatomii, aby wiedzieć jak pracuje Twoje ciało,
- jak wygląda. Gruby, zaniedbany trener, nie powinien wzbudzać zaufania,
- cena – najtańszy, nie znaczy najlepszy,
- papiery, kursy i doświadczenie,
- sposób wysławiania się pasujący do Ciebie. Trener nie ma być Twoim przyjacielem, ale fajnie jest jak w jego towarzystwie czujesz się dobrze,
- indywidualne podejście. Nie masz się czuć jak kolejna klientka do przerobienia. Jeżeli Twoja koleżanka chodzi do tego trenera, to Twój trening musi się różnić. Jeżeli nie, to nie jest to dobry trener. Trening personalny, to trening dostosowany do Twoich potrzeb, ograniczeń. A każdy z nas jest inny, więc każdy trening musi być inny.
Trener personalny to Twoja pomoc w byciu sprawnym i mobilnym, a przy okazji w najlepszym dla Ciebie rozmiarze 🙂
Jeżeli masz nadal wątpliwości lub pytania odnośnie trenera personalnego pisz, może pomogę.
A jeżeli masz ochotę być na bieżąco z moim blogiem, zapisz się na newsletter, a przy okazji zgarnij fajne planery.